Leczenie zakrzepicy

Sprawnie działający układ krzepnięcia ma niezwykle istotne znaczenie dla naszego zdrowia i życia. W sytuacji, kiedy dochodzi do uszkodzenia ścianek naczynia krwionośnego, specjalne mechanizmy zapobiegają zbyt dużej utracie krwi. Trzeba jednak wiedzieć, że nadmierna krzepliwość bywa nie mniej groźna – skrzepliny wytwarzane w celu zahamowania upływu krwi mogą w takiej sytuacji doprowadzić do całkowitego zamknięcia światła żył lub tętnic.

Ponieważ na takie ryzyko narażeni są w główniej mierze pacjenci obłożnie chorzy, po operacji, a także z ostrymi schorzeniami internistycznymi zwiększającymi ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, są oni rutynowo badani pod tym kątem. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że w wielu przypadkach choroba zakrzepowo-zatorowa przebiega w sposób bezobjawowy. Właśnie dlatego tak ważne jest reagowanie na każdy symptom jej rozwoju, a także działania profilaktyczne. Zarówno leczenie zakrzepicy, jak też i zapobieganie temu schorzeniu, polega w głównej mierze na stosowaniu leków przeciwzakrzepowych. Ponieważ tego typu medykamenty nie pozwalają na powstawanie zakrzepów krwi, ich zażywanie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej (https://www.zakrzepica24.pl/).

Zdarza się, że pacjent z równych powodów nie może przyjmować leków przeciwzakrzepowych. W takiej sytuacji konieczne jest sięgnięcie po urządzenia mechaniczne, które podobnie jak leki, mają na celu zapobieganie powstawaniu zakrzepów. Należą do nich elastyczne pończochy kompresyjne, pompy żylne na stopy oraz pneumatyczne urządzenia kompresyjne.